«Чорна борода» в акваріумі

Серйозні дослідники ніколи не починають обговорення теми без визначення термінів. Їх нам знадобиться небагато. Тому належить зрозуміти, що називають водоростями, а що рослинами. І як все це відноситься до хвороби акваріумних рослин «чорна борода». Деякі «фахівці» вважають, що водорості – це не рослини. Але це не так.

чорна борода акваріум фото

У царстві рослин все справедливо: півцарства віддали нижчим рослинам і півцарства – вищим. По-науковому це звучить так: підцарство нижчих рослин (Thallophyta) і підцарство вищих рослин (Embryophyta). Так ось, всі водорості в акваріумі, вкупі з «чорною бородою», відносяться до нижчих рослин. Але, не дивлячись ні на що, це теж рослини, тільки їм ніхто не радий.

Червоні водорості (Rhodophyta) із загону Compsopogon, розростаючись у вигляді коротких тонких гілочок, перетворюються в темний ком неохайного вигляду. Не варто дивуватися тому, що червоні водорості назвали «чорною бородою». Назва «червоні» означає їх приналежність до певного відділу в класифікації, а «чорна борода» – народна назва, дана їм по тому враженню, яке вони справляють на спостерігача.

У цієї водорості є дві дуже неприємні особливості.

Перша полягає в тому, що вона заселяє акваріум практично повністю: грунт, декорації, рослини.

Друга її особливість – підвищена стійкість до заходів, спрямованих на її знищення. А знищити її потрібно обов’язково, інакше вона вб’є всі рослини і заповнить собою весь акваріум. Далі ми розповімо вам про те, як позбутися чорних водоростей у водоймі, і які причини їх появи.

Як з’являється «чорна борода» в акваріумі

чорний наліт в акваріумі фото

Для розуміння причин появи в акваріумі цієї «красуні» необхідно згадати деякі особливості. Тип її харчування називається змішаним або міксотрофним. «Чорна борода», яка спочатку виглядає як чорний наліт на рослинах в акваріумі, може підтримувати своє існування фотосинтезом, як більшість рослин, а може поглинати готову органіку з води. Звідси випливає, що для її існування необхідні такі умови:

  • надлишок органіки;
  • висока карбонатна жорсткість;
  • високий рівень pH.

Це основні причини, що дозволяють жити і процвітати «чорній бороді» в вашому акваріумі. Існує ще ряд другорядних, але не менш важливих факторів. Ця водорість краще розвивається в акваріумах з сильною течією, так як переміщення води поставляє їй органіку. І, звичайно, не забувайте про освітлення. Тут діють правила, які застосовуються до всіх водоростей. Ця тема настільки велика, що вам доведеться ознайомитися з нею окремо. Радимо почитати нашу статтю про водорості в акваріумі.

Боротьба з «чорною бородою» в акваріумі

як прибрати чорну бороду з акваріуму фото

Позбутися від чорних водоростей в акваріумі дуже складно. Найчастіше після деяких успіхів виникає новий спалах, і все починається спочатку. Знову з’являється цей неприємний чорний наліт на рослинах. Звідси випливає простий, хоча і банальний, висновок: хворобу легше попередити, ніж зупинити. Заходи щодо запобігання появи «чорної бороди» в акваріумі логічно і плавно випливають з переваг цієї водорості, і складаються в проведенні наступних заходів:

  • боротьба з надлишком органіки шляхом недопущення перенаселення і перегодовування;
  • контроль концентрації нітратів і фосфатів;
  • застосування кондиціонерів для води з метою зниження концентрації нітратів, фосфатів і стабілізації показників KH і pH;
  • зменшення швидкості течії;
  • зсув умов утримання в сторону, сприятливу для розвитку вищих рослин.

Для того, щоб вищі рослини змогли скласти конкуренцію водоростям, можна збільшити подачу вуглекислого газу. Це, з одного боку, сприятиме посиленню зростання вищих рослин. А, з іншого боку, підкислить воду, чого дуже не люблять водорості.

Як позбутися «чорної бороди» в акваріумі

Якщо ви зіткнулися з чорним нальотом на акваріумних рослинах, спробуйте позбутися їх за допомогою гербіцидів. Але лікування починайте негайно. Скористайтеся препаратами виробників, яким довіряєте. Зверніть увагу, що діючою речовиною повинен бути монолінурон.

Можна спробувати прибрати чорний наліт в акваріумі препаратами, які містять глутаровий альдегід. Він працює дуже просто: при попаданні в воду починає виділяти вуглекислий газ.


Крім хімічних і медикаментозних методів необхідно видалити всі чорні водорості в акваріумі і уражені частини рослин. Почистити скло, профільтрувати воду. Декорації краще вийняти на період проведення заходів по боротьбі з «чорною бородою».


Пам’ятайте про те, що безвихідних ситуацій не буває. Кращими помічником в боротьбі з цією напастю буде дотримання всіх правил та терпіння. Чи стикалися ви з такими водоростями в своєму акваріумі? Поділіться в коментарях.

Статті по темі:

магазин АкваСмайл
0
Категорії:
Статті
0 0 голосів
Оцінка
Підписатися
Сповістити про
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Всі результати пошуку