Акваріум для початківців
Все починається з першого кохання. Скільки написано і заспівано пісень про перше кохання. Чому нічого не говорять про друге кохання? Чим воно гірша? Якось так поділили, що є перше кохання і всі інші. Те саме і з акваріумами. У людей, які сильно захоплюються акваріумістикою, трапляється до півсотні одночасно функціонуючих «банок» різного об’єму та призначення. Про багатьох із них вони навіть не згадають, звідки ті взялися. Але, якщо ви запитаєте про перше… Вас підведуть до нього, обережно ступаючи по паркету босими ногами, і, після деякої сентиментальної паузи (якщо ви не встигнете втекти), ви будете приречені на слухання найдокладнішої історії про кожну дрібницю, пов’язану з появою цієї водойми. у житті оповідача.
Що ж у ньому такого? У ньому багато емоцій найрізноманітнішого плану: паніка через брак знань, надія на щасливий результат починання, глибока скорбота за першими неминучими жертвами і буйна радість від перших успіхів. Погодьтеся, це дуже сильні емоції. І, якщо з їх позитивною частиною можна миритися, то негативної частини краще уникнути. Особливо, чадам малолітнім, які, і без того, страждають на підвищену емоційність. Деякі відомості, якими ми поділимося з вами в цій статті, допоможуть вам позбутися зайвих хвилювань і, нарешті, встановити вдома акваріум для новачка. Зрештою, треба ж із чогось починати.
Види акваріумів
Не злічити кількості різноманітності видів акваріума. Зайдіть в інтернет і насолоджуйтеся роликами з різними видами та формами. Це той випадок, коли краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Ми ж не залишимося осторонь і обговоримо деякі особливості їх різновидів. Більшість моделей можна розділити на такі групи:
- мобільні настільні та підлогові;
- вмонтовані у підлогу;
- вбудовані у нішу (жива картина);
- колони круглі та прямокутні;
- у вигляді журнальних столиків та барних стійок;
- у вигляді екранів для зонування приміщень;
- нано;
- у вигляді раковини у ванній кімнаті.
Багато з перерахованих вище виробів є закінченими зразками артоб’єктів і є окрасою житла, але до акваріумістики не мають жодного відношення.
Домашній акваріум для новачків має бути недорогим, мати вільний доступ та відрізнятися крайньою простотою обслуговування.
Класична форма 900 на 450 на 450 мм матиме об’єм 180 літрів і надасть чудові можливості для відпрацювання навичок утримання риб. Якщо такий об’єм трохи завеликий для вас, візьміть укорочений варіант 600 на 450 на 450 мм з об’ємом 120 літрів. Хоча ми не згодні з цими загальноприйнятими рекомендаціями. Є безліч причин не рекомендувати ємності, ширина та висота яких перевищує 350 мм. Головна причина, це незручності з обслуговуванням придонного шару в занадто глибоких і занадто широких ємностях. Друга причина, це необхідність придбання потужних і дорогих світильників для створення достатнього рівня освітленості придонних шарів. Особливо, якщо ви плануєте вміст ґрунтопокривних рослин.
Як правильно вибрати акваріум
Коли в людини вдома стоїть близько десятка акваріумів, вона може дозволити собі різні обсяги і форми. Як правило, власники такої «ферми» вже мають солідний досвід і достатньо знань, щоб упоратися з будь-якими формами та обсягами.
Акваріум для початківців повинен задовольняти низку вимог:
- бути досить міцним (правильно розрахована товщина скла);
- виготовленим із силікатного скла;
- мати об’єм не менше 80 – 90 літрів;
- відповідати рекомендаціям щодо геометричних пропорцій.
Вибір між склом та акрилом одночасно і простий і складний. І те, й інше має право на існування. Вироби з акрилу легкі, досить міцні, мають приємну фактуру та різноманітні форми. Але вони мають і недолік: вони легко дряпаються (особливо новачками без досвіду) і мають обмежений термін служби.
Рекомендація за обсягом пов’язана зі складністю підтримки біологічної рівноваги у менших обсягах. Дотримання класичних пропорцій між довжиною, шириною та висотою акваріума ніяк не позначиться на самопочутті риб. Ці вимоги обумовлені практикою акваріумістики, яка свідчить, що такі пропорції дозволяють створювати підводні картини у найпривабливішому вигляді. Тепер залишилося підібрати відповідне обладнання.
Який акваріум краще панорамний чи прямокутний
Це питання з серії, які жінки кращі блондинки або брюнетки. Це кому як. Звичайно, вибір форми акваріума – справа особиста, але ми вважаємо своїм обов’язком озброїти вас певними знаннями з цього питання, щоб ви змогли ухвалити свідоме рішення.
Панорамний акваріум виглядає шикарніше, урочистіше та святковіше. Його недоліки, це трохи більша ціна і трохи більше незручностей, пов’язаних з чищенням переднього скла. Якщо це гнуте силікатне скло, то ще якось можна пережити. А якщо це акрил, то подряпини і скорочений термін служби, що плавно випливає з цього, гарантовані.
Починаємо запускати
Вважатимемо, що ви вже пройшли курс молодого бійця і визначилися з питанням, який акваріум купити. Ставте його на рівну поверхню, запускатимемо за спрощеною програмою.
Покладіть на акваріум лист фанери або щось подібне, і будівельним рівнем переконайтеся у відсутності нахилу в будь-який бік. Малопомітний, на перший погляд, нахил може стати проблемою подальшої експлуатації. Далі засипаємо і обережно розрівнюємо ґрунт шаром 3-5 см. Допускається потовщення шару ґрунту біля задньої стінки, де зазвичай укорінюють довгостеблові рослини, що створюють загальний зелений фон для всієї композиції.
В якості ґрунту можна використовувати як готові магазинні ґрунти, так і власноруч зібрана морська або річкова галька. Навіть гранітний щебінь стане чудовим ґрунтом. Головне визначитись із розміром фракції. Під кожну задачу потрібна своя фракція. Але вам до цих тонкощів ще далеко. Для початку візьміть камінчики від 5 до 10 мм. Загострюю увагу на матеріалі: галька або граніт. У жодному разі, не вапняк чи піщаник.
Далі заливаєте воду безпосередньо з-під водопровідного крана. Злякалися? Напевно, начиталися в інтернеті про хімічні лабораторії для підготовки води. Справа в тому, що стандарти на водопровідну воду дозволяють тримати в ній більшість підводних жителів, крім дуже специфічних. Але до цього нам ще дуже далеко. За три дні з води вийде хлор і осяде каламут, провалившись крізь каміння вашого ґрунту, який зіграє роль фільтра. Цей осад, підкріплений продуктами життєдіяльності риб, перетворяться на добрива для рослин.
Настав час садити рослини та запускати риб. Якщо ви правильно вирішили питання про те, як вибрати акваріум, то проблем із цим не буде. Якщо ви хочете трохи підстрахуватися, то почніть заселення акваріума з равликів та не дуже цінних видів риб. Спостерігаючи за самопочуттям, можна буде прийняти рішення про подальше заселення вашого рукотворного моря.
Фінал – апофеоз
Неможливо в короткій статті розповісти про надзвичайно складне життя штучного підводного світу. У наступних статтях ми постараємося розповісти про те, які параметри та за допомогою яких приладів необхідно контролювати, як і чим забезпечувати найкращі умови для життя риб та рослин. Починайте, починайте сміливо, починайте з простого і тоді, якось, ви побачите у своєму акваріумі казкових дискусів в оточенні власного потомства, що пропливають на тлі смарагдової зелені підводного саду. Але, до цього вам ще потрібно багато чого навчитися.
Згадайте свій перший раз! Поділіться в коментарях, які труднощі у вас виникали на початку шляху?