Як вибрати фільтр для акваріума
Недосвідчені акваріумісти впевнені, що чистота акваріума і нормальне існування його мешканців залежить виключно від того, наскільки часто змінюється вода. В реальності ж встановлення фільтра в акваріум забезпечує відповідні умови існування підводного світу, і позбавляє вас необхідності часто міняти воду (але не виключає її повністю).
Ось тільки вибір обладнання – завдання непросте, оскільки виробники пропонують безліч варіантів. Але тоді як вибрати фільтр для акваріума? Вивчити інформацію, і тільки потім купувати той варіант, який буде підходити максимально. Інша альтернатива – звернутися до фахівця, який розбирається в цій темі. Вибір завжди за вами.
Якщо ви все ж вирішили розібратися самостійно, ми підготували трохи корисної інформації.
Які бувають фільтри
Спосіб установки ділить їх на зовнішні і внутрішні. Тобто вони встановлюються відповідно зовні і всередині акваріумів.
Основний принцип роботи всіх фільтрів: насос втягує в себе акваріумну воду, яка, завдяки конструкції, проходить через фільтруючий матеріал (в залежності від типу пристрою).
Давайте розбиратися докладніше.
Внутрішні фільтри
Вони найбільш популярні, відрізняються цілком бюджетною ціною і хорошою роботою.
Як правило, фільтри розраховані на обсяг до 500 літрів, чого цілком достатньо для більшості акваріумів. Іноді є сенс встановити два таких фільтра по різні сторони акваріума і, тим самим, збільшити фільтруючий обсяг.
Внутрішні пристрої конструктивно відрізняються, і бувають:
- Закритими. Це «склянки», які вважаються найпопулярнішими. Стакан має розмежування для різного роду фільтруючих матеріалів, через які проходить і очищається вода. Однак їх продуктивність обмежена, і її зазвичай вистачає не більше ніж на 200 літрів. Для малого обсягу вони дійсно ефективні, і надають гнучкість в підборі фільтруючих матеріалів. У магазинах зазвичай завжди можна придбати змінні картриджі або поекспериментувати, наприклад, встановивши матеріал для зниження фосфатів або нітратів.
Хоча в технічних характеристиках деякі моделі вказують обсяг і більше 200 л, ми б не рекомендували використовувати такі фільтри в акваріумах, що перевищують цей обсяг.
- Фільтри-головки. Безпосередньо на вхід насоса встановлюється губка. Використовують для великих резервуарів, при цьому виробляється біологічна і механічна очистка. Серед мінусів – вся грязь буде на губці у вас перед очима.
- Аерліфтний фільтри. Пристрої, що підключаються до компресора, і виконують додатково функцію аерації акваріума.
- Донні. На етапі запуску, на дно акваріума встановлюється сітка, яка відокремлює частину акваріума (кілька сантиметрів). Утворюється зазор, з якого насос витягує воду. В результаті фільтром стає весь акваріумний грунт. З мінусів можна відзначити тільки особливості установки.
Але найголовніший недолік всіх внутрішніх фільтрів (крім донного типу), в тому, що вони займають місце у вашому акваріумі. Ми завжди прагнемо створити максимально природний «куточок» у себе вдома. І техніка в акваріумі, розташована на виду, на жаль, цьому не сприяє.
Відзначимо, що все обладнання в воді піднімає її температуру, що може бути критично в спекотні дні. Враховуйте це при підборі аквариумного фільтра.
Зовнішні фільтри
Коли заходить питання про те, як підібрати фільтр для акваріума від 150 до 1500 літрів, користувачі звертають увагу на зовнішні пристрої: вони відрізняються більш високою продуктивністю.
Встановлюються фільтри зовні, а вода циркулює до нього з акваріума, очищається і повертається.
Зовнішні фільтри конструктивно бувають:
- Каністрові. Найефективніший і популярний варіант. Складаються з голови-насоса і каністри, куди вкладається фільтруючі матеріал. Насос витягує воду з акваріума, і повертає назад вже очищену.
- Навісні. Такі варіанти вибирають ті, кому потрібен більш компактний фільтр. Він підвішується на стінку акваріума, і очищена вода, після проходження фільтрації, самопливом повертається назад. Такі фільтри підходять для акваріумів 250-350 літрів
Навісний пристрій не безшумний, в процесі експлуатації чується дзюрчання води.
Переваги зовнішніх фільтрів:
- відрізняються хорошою продуктивністю і ефективністю;
- великий обсяг фільтруючих матеріалів;
- обслуговування набагато рідше, ніж у внутрішніх;
- легкість в чищенні.
Але і мінуси, звичайно ж, теж є. Це герметичність, а також досить великі габарити і шум, що видають пристрої в процесі роботи.
Герметичність зовнішніх каністрових фільтрів забезпечується гумовими прокладками, які під час експлуатації зношуються. В результаті фільтр може протікати, що вкрай неприємно, адже він встановлюється поза акваріумом.
Потужність і продуктивність
Облік спожитої кількості енергії – важливий фактор, який необхідно враховувати при виборі фільтра. Зараз всі виробники намагаються зменшити цей показник, використовуючи більш ефективні помпи.
Як правильно вибрати фільтр для акваріума? Обов’язково враховувати продуктивність, це один з важливих моментів. Її вибирають, виходячи з обсягу акваріума.
Витрата рідини, що проходить через фільтр за годину часу, повинна перевищувати обсяг акваріума, як мінімум, в три рази. Тобто для акваріума на 300 літрів потрібен пристрій з пропускною спроможністю 900 л / год.
Всі виробники вказують відповідний обсяг акваріума в характеристиках. Рекомендуємо брати їх значення і додавати ще трохи. Наприклад, якщо на коробці написано «для 500 л», беріть цей фільтр на обсяг 200-300 літрів. В цьому випадку у вас не буде обмежень по кількості риб (в розумних межах), і чистити фільтр доведеться вкрай рідко.
Особливості фільтрації
Фільтри по-різному очищають воду і, в залежності від способу очищення, діляться:
- Механічні.
- Біологічні.
- Хімічні.
Перший варіант очищає воду від сміття, пропускаючи воду через губку.
Біологічна фільтрація зазвичай являє собою, матеріал в якому заселяються корисні штами бактерій (які, наприклад, розкладають аміак на менш шкідливі компоненти). Наповненням в таких фільтрах може служити пориста кераміка.
Прискорити дозрівання фільтра можна за допомогою спеціальних препаратів.
Хімічна фільтрація необхідна для видалення з води різного роду речовин за допомогою хімічних реакцій. Часто в якості наповнювача використовуються абсорбенти (наприклад, активоване вугілля).
Один і той же небажаний параметр води можна знизити, використовуючи різні види фільтрації. Ми ж рекомендуємо хімічні засоби залишати на крайній випадок.
Як встановити фільтр для акваріума
Ось ви у всьому розібралися і придбали устаткування. Але тут же виникає й інше запитання: як встановити фільтр в акваріум? важливо:
- Правильно вибрати місце, щоб не було зон, де застоюється вода. Тобто розрахувати силу потоку води і його напрямок
- Встановити декорації так, щоб вони не були перешкодою для течії води.
- При необхідності, перенаправити потік, використовуючи поворотні головки і дощовики (флейти).
Як повинен стояти фільтр в акваріумі?
Внутрішні фільтри встановлюються всередині акваріумів. До стінок кріпляться за допомогою присосок або магнітних власників. Розташовуються вони горизонтально або вертикально.
Зовнішні навісні фільтри кріпляться до задньої стінки акваріума, і вони не займають місце всередині.
Зовнішні каністрові також встановлюються зовні. При цьому важливо стежити, щоб вони розташовувалися нижче рівня води: тільки так вода буде надходити в прилад для очищення. Пристрої тривалий час можуть працювати без обслуговування, але необхідно іноді перевіряти надійність кріплень і гумових прокладок.
Як повинен працювати фільтр в акваріумі
Щоб обладнання працювало якісно, йому необхідно обслуговування і чищення. Що і коли робити, як часто мити фільтр в акваріумі? Однозначної відповіді немає. У кожному з них свої мешканці, склад води, грунт і частота годування рибок. Власники самі визначають періодичність заміни води.
Тому для визначення часу промивки фільтра запам’ятовують, з якою силою виходить струмінь при установці. І, якщо сила потоку води знижуються, значить, настав час подбати про фільтр.
Як чистять акваріумний фільтр? Промивають його в акваріумній воді, прибираючи надлишки мулу, але залишаючи колонії бактерій, що живуть там.
І ще один важливий момент: скільки повинен працювати фільтр в акваріумі? Це питання особливо часто задають новачки. Відповідь може бути тільки одна: постійно. Фільтр відключають тільки під час чистки.
Якщо фільтр не працював більше 2-ох годин (наприклад, при відключенні електрики), перед запуском обов’язково потрібно добре промити всі фільтруючі матеріали.
Вибір і установка фільтра, на перший погляд, завдання складне. Але здійсненне. Наявність такого пристрою допоможе створити комфортне існування для мешканців вашого акваріума.
Підсумкові рекомендації по вибору фільтра
Давайте спробуємо підсумувати вищесказане в якості простий рекомендації для новачків.
- Фільтр потрібно купувати обов’язково. Це навіть не обговорюється.
- Якщо є можливість (вільне місце і фінанси), краще зупинитися на зовнішніх каністрових фільтрах.
- Вибираємо по потужності відповідно до рекомендацій виробника, плюс накидаємо зверху про запас.
- Фільтр вимикається з мережі тільки для обслуговування.
Сподіваюся, стаття була корисною. Розкажіть які фільтри і на який обсяг встановлені у вас?