Облаштування акваріума
Ваша домашня водойма є зменшеною копією природної водойми. Саме її обмежені розміри та відсутність прямого сонячного світла змушують акваріуміста вдаватися до використання додаткових пристроїв. Відсутність вітру змушує користуватися аераторами, відсутність сонця світильниками. Обмежений обсяг домашньої водойми і занадто щільна посадка риб змушують вдаватися до фільтрації води. Як правильно вибрати ці прилади та користуватися ними, ми розповімо у цій статті.
Обладнання для акваріума: що потрібно в першу чергу
Насамперед, необхідно встановити в акваріумі термометр та нагрівач. Вибір цих гаджетів має тільки одну складність: нескінченна кількість пропозицій різної вартості і різних виробників. Вибирайте, виходячи зі своїх переваг за ціною та дизайном, спираючись на життєвий досвід у виборі виробника. Єдине, що вам необхідно враховувати, це вибір потужності нагрівача з міркування 10 Ватт на 10 літрів води.
І ще одна маленька порада: не купуйте нагрівачі потужніше 100 Ватт. Якщо об’єм акваріума потребує більшої потужності, візьміть кілька нагрівачів.
Як обладнати акваріум аерацією
Процеси життєдіяльності живих організмів тісно пов’язані зі споживанням кисню та виділенням вуглекислого газу. Вважається, що джерелом кисню є рослини. Відомо, що рослини виділяють кисень на світлі та споживають його в темряві. Останні дослідження показали, що кількість виділеного та спожитого рослинами кисню приблизно рівна, і основним джерелом кисню у воді є аерація. У природних водоймищах аерація здійснюється шляхом розчинення кисню у воді на поверхні водойм. Цей процес багаторазово посилюється вітром, що створює найкращі умови для перемішування повітря та води.
В акваріумах, де освітлення набагато слабше за сонячне і тривалість світлої частини доби становить менше 12 годин, рослини швидше є споживачами, ніж генераторами кисню. Несподівано, чи не так?
Щоб не перевантажити новачків зайвою інформацією, обмежимося практичними порадами щодо вибору компресора:
- продуктивність компресора вибирайте із розрахунку 0,5 л/год на літр води;
- зупиніть свій вибір на мембранному компресорі, як малошумному;
- приділіть увагу вибору розпилювача, адже чим дрібніші бульбашки повітря, тим краще розчинність газу у воді.
В акваріумах, де освітлення набагато слабше за сонячне і тривалість світлої частини доби становить менше 12 годин, рослини швидше є споживачами, ніж генераторами кисню. Несподівано, чи не так?
Щоб не перевантажити новачків зайвою інформацією, обмежимося практичними порадами щодо вибору компресора:
- продуктивність компресора вибирайте із розрахунку 0,5 л/год на літр води;
- зупиніть свій вибір на мембранному компресорі, як малошумному;
- приділіть увагу вибору розпилювача, адже чим дрібніші бульбашки повітря, тим краще розчинність газу у воді.
Як правильно обладнати акваріум фільтром
Спочатку кілька зауважень про основні різновиди фільтрів. Основний поділ відбувається за місцем їх встановлення. Є внутрішні фільтри, і є фільтри зовнішні. Внутрішні дещо простіші за пристроєм, і ціна їх нижча. Вони встановлюються безпосередньо в акваріум, важко піддаються маскуванню, порушують природність сприйняття підводного світу, і тому неприйнятні для справжніх естетів. До того ж, вони мають обмежений функціонал: зазвичай, вони не виконують функцію біологічного очищення води.
Зовнішні фільтри встановлюються поза акваріумом, в тумбі, тому шумлять трохи менше, і не псують картинку. Вони дорожчі, але мають відсік для біологічного очищення.
Розглядаючи питання про те, як правильно облаштувати акваріум в частині застосування фільтрів, ми не дамо вам однозначної і прямолінійної відповіді. Це питання кожен вирішує собі самостійно. Ми тільки позначимо переваги та недоліки наявності або відсутності фільтра, а рішення ви ухвалите самостійно.
Переваги акваріума, обладнаного фільтром:
- можливість ущільненої посадки риб;
- чиста та прозора вода.
Недоліки акваріума, обладнаного фільтром:
- додаткові витрати на придбання фільтра та картриджів до нього;
- підвищений шум у приміщенні;
- зниження естетичної цінності об’єкта;
- можливість створення аварійних ситуацій.
На останньому пункті необхідно зупинитись докладніше. У відсіку біологічного очищення фільтра розвиваються специфічні бактерії, які виробляють очищення води від різних шкідливих домішок та продуктів життєдіяльності риб. Ці аеробні бактерії у разі відключення фільтра гинуть через відсутність кисню. На створеному ними поживному середовищі починається бурхливий розвиток анаеробних бактерій, які можуть у короткий термін отруїти акваріум продуктами своєї життєдіяльності.
Як бачите, ми не дарма не взяли на себе сміливість давати прямі вказівки щодо використання фільтрів. Ми роз’яснили для вас ситуацію, а тепер думайте самі, вирішуйте самі – мати чи не мати.
Облаштування акваріума світильником
Воістину благодатна тема. Тут є де розвернутися здібностям та фантазії акваріуміста. Про це написано томи та створено сотні сайтів. Але ми, пам’ятаючи про призначення цієї статті, обмежимося короткими практичними порадами, як облаштувати акваріум світильником.
Особливе значення яскравості та спектру освітлення необхідно приділяти в акваріумах-травниках, оскільки ці параметри мають суттєвий вплив на життя рослин, а риби до світла практично індиферентні.
Ви сильно здивуєтеся, але найкращий спектр має проста лампочка розжарювання. Нею можна було б і закрити питання, якби не деякі її недоліки:
- вона більше гріє, ніж світить (підвищена витрата електроенергії);
- перегрів верхніх шарів води, особливо у спекотну пору року;
- мінімальний термін служби.
Якщо перераховані вище недоліки лампочки розжарювання вам несуттєві, то далі можна не читати – питання освітлення вам вирішене.
Дещо більшою гнучкістю характеризується система з ламп розжарювання, присмачена люмінесцентними лампами. Якщо забезпечити можливість їхнього роздільного підключення, то з’являється можливість маневрування спектром і освітленістю. З люмінесцентних ламп кращий спектр мають лампи марковані, як ЛБ і ЛТБ.
Новачку краще звернути увагу на спеціалізовані системи освітлення. Виробники таких продуктів подбали про правильний спектр, і навіть створили умовний поділ ламп: лампи для рослин, універсальні для акваріума або лампи для посилення забарвлення риб.
Техніка не стоїть на місці: останнім часом все більшої популярності набувають світлодіодні світильники. Тут можливості не обмежені нічим, крім вартості. Тут можна отримати будь-який спектр, будь-яку яскравість, і змінювати їх за заданою програмою, імітуючи заходи сонця, світанки, і навіть освітлення від місячного світла. Всією цією пишнотою можна керувати дистанційно, за допомогою мобільного телефону.