Що повинно бути в акваріумі
Все живе на Землі існує в дуже вузькому діапазоні температур. Ви самі можете переконатися в цьому, якщо знімете з себе одяг. Дуже швидко ви зрозумієте, що при +24 С° вам прохолодно, а як тільки градусник показує +27 С°, трохи жарко. Жити в більш широкому діапазоні температур, і справлятися з дискомфортом людям допомагає одяг, а також опалення та кондиціювання. Але у риб немає одягу. І саме тому в описі видів часто можна зустріти відомості про те, що нормальна температура для цього виду від +22 С° до +24 С°.
При невеликому відхиленні від цієї температури рибка буде вести неповноцінний спосіб життя, при значному – загине.
Акваріум – з чого почати?
Перше, що потрібно в акваріум для рибок, це термометр. Він дозволить визначити справжню температуру води. Чому не можна зробити це іншим способом? Адже є й ті, хто вважає, що досить відчути температуру навколишнього повітря або торкнутися пальцем води, щоб скласти уявлення про температуру в акваріумі.
Але пізніше ви самі переконаєтеся в тому, що потрібно купити для акваріума обігрівач. Ця вимога актуальна навіть при утриманні стандартного набору тропічних акваріумних риб. Такі пристрої часто називають терморегуляторами, і це справедливо: більшість з них підтримує температуру, задану акваріумістом.
Потужність нагрівача вибирається залежно від:
- обсягу акваріума;
- різниці температур між зовнішнім повітрям і водою в вашому водоймищі.
Для вибору потужності нагрівача існують спеціальні таблиці.
Як правило, 10 Ватт досить для 10 літрів води. Звичайно, за умови, що взимку температура в приміщенні не опускається до 0 С°.
Градусник і обігрівач (терморегулятор) – те, що потрібно для домашнього акваріума в першу чергу. На ваш розсуд залишаємо придбання пристроїв для аерації та фільтрації води. Спочатку без них можна обходитися за умови, що кількість риб невелика. Подальша експлуатація покаже, чи потрібно вам фільтрувати воду і насичувати її киснем.
Препарати і тести
Використання тестів для води викликає у акваріумів неоднозначну реакцію. Досвідчені бачать параметри води без них, для чого аналізують поведінку риб, видовий склад і самопочуття рослин. Але для цього потрібні роки практики.
А от як новачкові перевірити акваріум, що потрібно виміряти в ньому в першу чергу? Ті, у кого немає великого досвіду, купують тести. Стандартні набори дозволяють виміряти такі параметри води:
- кількість солей азотної кислоти;
- кількість аміаку та амонію;
- жорсткість води;
- лужну реакцію води.
Є ще цілий ряд спеціалізованих тестів, які вимірюють інші параметри. Але виникає питання: чи є сенс вимірювати те, що неможливо змінити? Є. Адже існує безліч препаратів для коригування якості води, які можна використовувати при необхідності.
Вирішувати, що потрібно для акваріума з рибками, і те, як аналізувати його життєдіяльність – ваш вибір. Ви можете проводити щоденні тести або ж спостерігати за його життєдіяльністю, і вивчати особливості різних видів риб та рослин. Тут не потрібно займати ту чи іншу позицію: обидва підходи мають право на існування.
В повсякденному житті краще обмежитися спостереженнями. Якщо ж виникнуть ускладнення, зайнятися детальним вивченням властивостей води за допомогою спеціальних тестів.
Що треба для акваріума. Грунт
Якщо ви звернетеся до всезнаючого Гуглу з питанням: «домашній акваріум: з чого почати», то, поряд з безліччю гаджетів, вам напишуть, що необхідно ретельно підбирати грунт в вашу домашню водойму. Без перебільшення можна сказати, що він є найважливішим елементом замкнутої водної системи, оскільки виконує цілий ряд функцій:
- естетичну;
- підтримує біологічну рівновагу
- стає субстратом для нересту деяких видів риб;
- виконує роль місця годування донних риб;
- закріплює і живить рослини
Ви переконалися в тому, що грунт дуже потрібен, але який вибрати? У магазинах є безліч пропозицій.
Згодом у вас буде власна думка щодо вибору грунту. А поки вона не з’явилася, щоб купити грунт, скористайтеся нашими порадами:
- не використовуйте дрібний кварцовий або морський пісок;
- хорошим грунтом буде великий річковий пісок;
- якщо ви самостійно добули грунт, забезпечте ретельну промивку та знезараження;
- магазинний грунт потребує тільки змивання пилу;
- не використовуйте в якості грунту вапняк, черепашник і мармур.
Що необхідно для акваріума з рибками: догляд
Якщо написати, що в акваріумі обов’язково повинна бути вода, ви будете сміятися. Коли ж таки не напишемо, можуть знайтися люди, які закинуть нас в не комплексному підході до висвітлення питання. Тому просимо знавців пробачити нам зайву деталізацію, а у повних новачків має з’явитися бажання додумати самостійно деякі деталі.
І так: ви купили акваріум, з чого почати? Підготовка до догляду за рибками теж дуже важлива. В першу чергу, придбати засоби для чищення дна і стекол. Для дна можна використовувати шланг з «грушею» і невеликою скляною трубкою на кінці. Ним зручно збирати сміття і залишки їжі, видаляти з грунту зайву органіку.
Чистку стекол поводять м’якою ганчіркою. У місцях осідання солей і обростання водоростями можна пройтися металевим скребком.
Важливо: це твердження справедливе лише для акваріумів, виготовлених з силікатного скла. При роботі з акриловими ємностями використовують тільки м’яке ганчір’я.
Підготовка акваріума до експлуатації
Тепер подумаємо про головне питання: запуск водойми. Обрані риби і рослини, у вас є необхідне обладнання, відстояна і нагріта до потрібної температури вода.
Встановіть акваріум на рівну горизонтальну поверхню і засипте в нього грунт. Вирівняйте його, створивши невеликий ухил до переднього скла. Залийте воду, намагаючись не розмити грунт.
У вас є повністю підготовлений акваріум, що потрібно для нього ще? Звичайно, рослини і рибки, яких ви виберете у відповідності зі своїми бажаннями і з урахуванням їх змісту. Але що потрібно для рибок? Найголовніше для них – грамотний і дбайливий господар.
Цікаво, а яка у вас була перша комплектація акваріума? І що з цього в результаті виявилося зайвим? Діліться в коментарях!
Статті по темі:
- Акваріум для дитини: плюси та мінуси
- Як вибрати фільтр для акваріума
- Рибки як соціальні працівники
- Домашні улюбленці допомагають боротися зі стресом у школі
- Рибки в ролі домашніх улюбленців
- Акваріуми корисні для душі